Сайт перебуває у стадії розробки
АДВОКАТСЬКЕ БЮРО «ЦИПІН І ПАРТНЕРИ»

Дійсно, шлюбний договір здатен значно спростити процес поділу майна подружжя, в тому числі й іпотеки. При цьому в ньому варто прописати і те, кому дістанеться нерухомість, і те, як будуть сплачуватися борги. Тобто або вказати, хто із подружжя стає власником майна, або визначити частки, за якими буде поділено нерухомість. Якщо ж шлюбного договору немає, іпотеку доведеться ділити через суд, залучаючи до процесу і банк в якості третьої сторони.

Адвокат Тетяна Войнова

«Під час підготовки позовної заяви слід звернути увагу на основні аргументи, які необхідні для визначення того, чи будуть грошові кошти, одержані за договором, укладеним одним із подружжя під час шлюбу, належати до об’єктів спільної сумісної власності подружжя та чи підлягатиме заборгованість за таким договором врахуванню під час поділу майна, – говорить адвокат АБ «Ципін і партнерів» Тетяна Войнова. – Зокрема, чи укладався договір під час шлюбу, чи укладався договір в інтересах сім’ї, а не у власних, не пов’язаних із сім’єю інтересах одного з подружжя, та чи використані одержані за договором кошти в інтересах сім’ї, а не у власних, не пов’язаних із сім’єю інтересах одного з подружжя».

 

Читайте також:

Аліменти: розмір, порядок отримання та відповідальність за несплату

Договір про аліменти: коли до суду можна не йти

Чи може суд визнати іпотеку власністю когось одного з подружжя?

Згідно із статтею 60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Однак в той же час стаття 57 Сімейного кодексу говорить про те, що в шлюбі у кожного з подружжя може бути і особисте майно. Зокрема, особистою приватною власністю дружини або чоловіка є майно, набуте нею, ним до шлюбу, майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування, та майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.

Тобто суд може не визнати нерухомість, взяту в іпотеку, спільною власністю, якщо, приміром, борг сплачував лише один із подружжя за рахунок особистих коштів.

«Якщо необхідно довести індивідуальну участь в погашенні іпотечного кредиту, слід акцентувати увагу на походженні кошті, оскільки, наприклад, кошти від отримання спадку чи подаровані, є вашими особистими коштами», – зазначає адвокат.

І відповідно суд не визнає нерухомість спільною власністю, якщо іпотека оформлювалася до укладення шлюбу. В цьому випадку, навіть якщо кредит сплачувався за рахунок спільних коштів подружжя, право на майно набуте особою до шлюбу і не може бути змінене. Схожий висновок міститься, зокрема, в постанові Верховного Суду від 03.07.2019 року у справі № 554/14662/15-ц.

Як суд розділить іпотеку, яка є спільною власністю?

Класичним варіантом є продаж квартири, виплата боргу банку та розділ суми, що залишилася, між подружжям.

Але є випадки, коли подружжя хоче зберегти іпотеку і продовжувати виплачувати кредит за неї. Однак ситуація ускладнюється тим, що зазвичай, оформлюючи іпотеку, іпотекоутримувачем згідно з договором з банком є один із подружжя, а інший виступає поручителем. В такому випадку, якщо подружжя не переоформить договір з банком, після виплати іпотеки нерухомість стане власністю іпотекоутримувача, який на той час вже не перебуватиме в шлюбі, а отже поручитель не набуде права власності.

Вихід – надати статус іпотекоутримувача обом з подружжя. Зазвичай це неможливо зробити без згоди банку, адже необхідно переоформлювати договори. А банки натомість дуже неохоче йдуть на такі заходи. Тому банк залучають третьою стороною у судовій справі про поділ іпотеки, і далі вже суд визначає і статус обох з подружжя, і порядок виплати кредиту, і частку кожного в нерухомості.

Згідно із статтею 23 закону України «Про іпотеку» особа, до якої перейшло право власності на предмет іпотеки, набуває статус іпотекодавця і має всі його права і несе всі його обов’язки за іпотечним договором у тому обсязі і на тих умовах, що існували до набуття ним права власності на предмет іпотеки.

Якщо я залишаюся жити з дитиною, чи дістанеться квартира мені?

Сам по собі факт проживання з дитиною, навіть неповнолітньою, не є підставою для того, щоб суд вирішив питання власності квартири, яка перебуває в іпотеці, на вашу користь. Однак стаття 70 Сімейного кодексу вказує на те, що при вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення. Наприклад, якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї. Або ж частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Поділ майна при розірванні шлюбу є складним процесом, а іпотеку в більшості випадків взагалі неможливо поділити без звернення до суду. Отримати результат у суді, який вас задовільнить, допоможе участь у вашій справі кваліфікованого адвоката. Адже насправді кожен конкретний випадок містить багато нюансів, які можуть визначити хід справи.

Читайте також: Новий порядок нарахування аліментів – що змінилося